Čo je mykorhíza

Veľmi skrátene môžeme povedať, že mykorhíza je priateľský vzťah medzi rastlinou a niektorými pôdnymi hubami, ktorý vymyslela sama príroda. Avšak tak jednoduché vysvetlenie žiadneho zvedavého človeka neuspokojí a preto prichádzame s podrobnejším popisom.

 

 

Kde ju nájdeme?

Mnoho z nás chodí do lesa a zbiera huby. Ako všetci vieme, každá huba vyrastá z podhubia a to je práve časť, ktorá pre nás môže byť veľmi dôležitá. Každé podhubie je totiž tvorené sieťou nepatrných hubových vlákien. Tieto vlákna sú práve naše pôdne mykorhizne huby a sú veľmi dôležité svojou schopnosťou napojiť sa na korene rastlín a neustálym rastom.

Prečo je táto vlastnosť tak dôležitá?

Vďaka tejto úžasnej vlastnosti, kedy sa pôdne huby napoja na korene rastlín, dochádza k mnohonásobnému zväčšeniu koreňového systému. Navyše tieto mikroskopická vlákna ľahšie prijímajú živiny a vodu z okolitej pôdy a tým je rastlina výrazne lepšie vyživovaná, čo má za následok lepší rast. Najúžasnejšou vlastnosťou pôdnych húb je ich spolupráca a podpora po celú dobu života rastlín.

Ako mykorízu získavame?

Všetko začína v podhubí. Ak si ale myslíte, že Vašim rastlinám bude stačiť, keď pôdu obohatíte samotným podhubím, musíme Vás sklamať. Ono samo podhubie síce obsahuje rôzne pôdne huby, ale bohužiaľ v tak malom množstvo, že by tu nebol žiaden znateľný efekt. Práve preto sa zaoberáme ich množením a spracovaním, aby z nich mal úžitok každý pestovateľ.

Je len jeden druh pôdnych húb?

Práve naopak. Je viac druhov a preto odborníci postupne z podhubia oddelia, rozmnožia a spracujú jednotlivé huby tak, aby vyhovovali potrebám a požiadavkám zákazníkov a pestovateľov. Rôzne druhy rastlín totiž potrebujú rôzne druhy mykorhíznych húb a to sa docieli len odborným spracovaním.

Je mykoríza hnojivo?

Nie. Mykorhízne huby sú živé organizmy. Dokážu rastlinu podporovať po celý jej život. Toho žiadnym hnojivom nedocielite. Hnojivo je dôležité, pretože aj huby z neho môžu čerpať živiny pre svoj rast. Najlepšie je avšak v spojení s mykorhiznými hubami používať prírodné hnojivo, napr. Conavit ®

Prečo používať mykorhizu?

Koreňový systém rastlín nech akokoľvek veľký, nikdy nemôže dosiahnuť rozsiahlosti siete mikroskopických vlákien pôdnych húb. Mykorhízne huby sa tak dostanú v pôde aj tam, kam koreň nedosiahne. Z toho vyplýva jednoznačný záver - pri použití mykorhizných húb pri pestovaní našich rastlín dochádza k maximálnemu využívaniu a spotrebe všetkých dostupných živín z pôdy.

Prečo je to tak dôležité?

Práve to, že mykorhizné huby dodávajú živiny a vodu v ďaleko väčšej miere, než je bežné, robia rastlinu ďaleko silnejšou a krajšou. Aj ľudia by mali mať dostatočný pitný režim a zdravý životný štýl. Oslabený organizmus je viac náchylný k chorobám a horšiemu zvládaniu stresu a ťažkých životných situácií.

Naše rastliny sú na tom úplne rovnako. Ak im zabezpečíme čo možno najlepší základ pre ich krásny a zdravý rast, budú schopné ľahšie prekonať horšie obdobia.

Čo môžeme očakávať po použití mykorhíznych prípravkov?

  • Lepší a vyrovnaný rast rastlín
  • Bohatší a zdravší koreňový systém, ktorý bude schopný vo väčšej miere čerpať živiny z pôdy
  • Väčšie bohatstvo kvetov a plodov
  • Nižšia potreba zálievky a hnojenia
  • Lepšie prekonanie obdobia sucha
  • Rastlina nebude trpieť pri presádzaní
  • Spevnenie okolitej pôdy
  • Ochrana proti niektorým pôdnym chorobám

Prihláste sa prosím znovu

Ospravedlňujeme sa, ale Váš CSRF token pravdepodobne vypršal. Aby sme mohli Vašu bezpečnosť udržať na čo najvyššej úrovni, potrebujeme, aby ste sa znovu prihlásili.

Ďakujeme za pochopenie.

Prihlásenie