Záhrada uprostred púšte: Český pavilón na EXPO v Dubaji demonštruje silu technológií pri kultivácii prírody

O rok odložená svetová výstava EXPO 2020 v Dubaji otvorila v októbri svoje brány miliónom očakávaných návštevníkov z celého sveta. Zavítajte do tejto oázy technológií a nechajte sa inšpirovať ľudským pokrokom.

Český pavilón s názvom Czech Spring upúta vašu pozornosť hneď pri vstupe do areálu. Naláka vás predovšetkým na prezentáciu unikátneho zavlažovacieho systému S.A.W.E.R., ale aj na jedenásť rotačných expozícií vo vnútri, ktoré sa zameriavajú napríklad na oblasť smart cities, robotiky, vodohospodárstva alebo českého sklárstva.

Pavilón usadený v zeleni architektonicky stvárnilo štúdio Formosa AA a nachádza sa v zóne výstavy venovanej udržateľnosti (Sustainability). Kovová konštrukcia obklopujúca vlastnú budovu pripomína obrí mrak, ktorý však nie je iba dekoráciou ale priamo funkčnou súčasťou hlavného lákadla českej expozície, systému S.A.W.E.R. (Solar-Air-Water-Earth-Resources). Jeho podstatou je transformácia – premieňa vzduch na vodu a vyprahnutú púšť na rozkvitnutú záhradu.

Nerezové trubice v konštrukcii prechádzajú naprieč pavilónom a rozvádzajú vodu k rastlinám. Vodu systém získava pomocou solárnej energie priamo zo saharského vzduchu a obohacuje ju o potrebné živiny. Denne dokáže získať zo vzduchu viac ako päťsto litrov vody. Táto patentovaná revolučná technológia je spoločným dielom vedcov z ČVUT, Botanickým ústavom AVČR a odborníkov spoločnosti EuroClean. Umožňuje pestovanie rastlín a plodín aj v nehostinných podmienkach.

 

Všadeprítomná mykorhiza

Udržať pri živote rastliny v púšti nie je len tak. Vysoké celoročné teploty aj všadeprítomný piesok a prach ponúkajú bežne možnosť k rastu iba obmedzenému spektru druhov. Zeleň pre púštnu záhradu, ktorá pavilón obklopuje, preto bola starostlivo vybraná s ohľadom na tamojšie podmienky. Priamo pri výsadbe rastlín bola pôda navyše ošetrená mykorhiznými hubami českej produkcie, ktoré podporujú lepšie uchytenie a rast rastlín. Vďaka mykorhize sú rastliny schopné lepšie hospodáriť s vodou, kedy môže byť zálievka znížená až o 30%.

Áno aj v zdanlivo nehostinnej púšti sa nachádzajú pôdne huby! Tie sa totiž na zemi objavili ešte dávno predtým, ako ju začal obývať človek. Boli nápomocné morským riasam, ktoré postupne osídľovali spočiatku pustú pevninu, a postupne sa vyvíjali a adaptovali na rôzne prostredia a druhy rastlín. Dnes sa pôdne huby vyskytujú od trópov cez púšte, mierne pásmo až po arktickej oblasti a ich výhodné partnerstvo využíva na 90 % všetkých rastlín na planéte.

Podpora prirodzenej mykorhizy preto má zmysel aj v púštnych podmienkach, kde v tejto chvíli okrem iného znižuje riziko úhynu čerstvo zasadených rastlín počas trvania svetovej výstavy.

 

Zlaté české ručičky

České zastúpenie na EXPO 2020 ponúka aj ďalšie predstavenie v rámci stálej expozície i sprievodného programu. Technologickú časť dopĺňa ukážka inovatívnych riešení z oblasti 3D tlače, energetiky alebo zelených technológií. Napríklad exponát We Speak Plantish – automatizovaná robotická linka sleduje reakciu rastlín na rôzne podmienky a šoky a na základe údajov navrhuje optimálnu starostlivosť o ne. Robotické rameno 3D Arm zase prezentuje myšlienku materiálnej udržateľnosti a pre 3D tlač využíva piesok zmiešaný s degradovateľným bioplastom z odpadových tukov. Nájdete tu aj množstvo ďalších exponátov, ktoré prezentujú vzťah človeka, prírody a prírodných zdrojov.

Expozícia je tiež podporená umeleckou prezentáciou českého designu, ktorý v prepojení remeselnej zručnosti a technológií odkazuje na organické tvary a zázraky prírody. Nechýba ani predstavenie tradičnej a modernej českej gastronómie, ktorá sa hosťom ponúka v lokálnej reštaurácii českého pavilónu.

 

Svetová výstava EXPO tento rok hostí reprezentantov zo 192 krajín, každého s vlastným unikátnym pavilónom. Sprievodný program denne ponúka na 60 tematických predstavení, a to aj v rámci partnerských stánkov zameraných na vzdelávanie, udržateľnosť či zábavu. Výstava v Dubaji prebieha až do 31. marca 2022 a svoju návštevu môžete rovno spojiť s príjemnou dovolenkou v hlavnom meste rovnomenného arabského emirátu. Letecká spoločnosť Emirates dokonca ponúka ku každej zakúpenej letenke jednodňovú vstupenku na výstavu zadarmo.

Prihláste sa prosím znovu

Ospravedlňujeme sa, ale Váš CSRF token pravdepodobne vypršal. Aby sme mohli Vašu bezpečnosť udržať na čo najvyššej úrovni, potrebujeme, aby ste sa znovu prihlásili.

Ďakujeme za pochopenie.

Prihlásenie