Október, ten pravý čas na sadenie stromov! Poďte ich s nami rozmaznávať.

Každoročne si veľa z nás kladie otázku, či je vhodnejšie vysadiť strom na jar alebo na jeseň. Odpoveď nie je jednoduchá, záleží na druhu rastliny a mnohých ďalších faktoroch. Veľa ľudí sa ale radšej prikláňa k jesennej výsadbe.

Rozhodovanie, či sadiť teraz na jeseň alebo až na jar, by vám mali uľahčiť tri základné kritériá. Korene, druhy rastlín a ich odolnosť voči zime. Korene sú jedným z rozhodujúcich faktorov pre výber správneho obdobia pre výsadbu. Pri koreňoch je rozdiel medzi stromami s obnaženými koreňmi (tzv. prostokorenné) a stromami s koreňovým balom.

Pri výsadbe musíte zohľadniť to, či ide o listnaté alebo ihličnaté stromy. A nakoniec musíte vziať do úvahy aj to, aké sú stromy odolné voči zime.

Na jeseň sa veľmi dobre uchytia ovocné stromy. Len citlivé broskyne, marhule nechajte radšej až na jar. V týchto dňoch možno však vysadiť aj stromy okrasné, ale aj drobné ovocie (maliny, černice, egreše alebo ríbezle). Na záhradu môžete vysadiť aj ruže (záhonové, sadové, popínavé, pôdokryvné aj dužnoplodé, ktoré plodia veľké chutné šípky).

Vysádzať možno mnohé kríky, napríklad hlohy, trnky, rakytníky, arónie, drieňy, muchovníky a pod. Je tiež ideálny čas na pestovanie vždyzelených rastlín, ihličnanov, neopadavých listnáčov, rododendrónov alebo magnólií. Hlavne nezabúdajte na poctivú zálievku. Zvlášť v októbri a novembri sa odporúča vysádzať prostokorenné stromy. Do jari stihnú zakoreniť a potom začnú silne pučať.

Výsadbou drevín záhradu vždy pozdvihnete, zmeníte jej charakter, vzhľad aj úžitkovosť. Stromy vám poskytnú tieň, miesto na relaxáciu a pokiaľ žijete vo viacerých veternej oblasti, prenikne k vám vietor vďaka stromom v podstatne menšej miere. Dôležité je vedieť, koľko miesta konkrétny strom či ker potrebuje, ako sa rozrastie do šírky a aký bude časom vysoký, aké má nároky na stanovište, pôdu, zálievku, hnojenie, či musí byť chránený pred mrazivými vetrami, alebo im naopak bude zábranou.

Ako vysadiť strom či ker


Zasadiť nový stromček či ker nie je nijako zložité. Na druhú stranu ale nestačí len vykopať dieru v zemi. Miesto pre nový ker, strom a živý plot pred výsadbou dôkladne zrýľte (ideálne týždeň aj viac vopred). Pôda sa prevzdušní a usadí. Pokiaľ chcete drevinu vysadiť do trávnika, vyznačte si kruh podľa veľkosti sadenice (0,8 až 1,5 m), odstráňte trávnu mačinu, vykopte výsadbovú jamu a jej dno zrýľte (opäť najlepšie vopred). Vysadzovanú drevinu usaďte do správnej výšky - v jame by mala byť tak hlboko, ako hlboko rástla v škôlke, čo je v prípade ovocných drevín najčastejšie tesne pod miestom štepovania. Hĺbku dna výsadbovej jamy ľahko upravíte vrstvou substrátu.

Samotná výsadba dreviny je potom závislá od toho, či máte strom jednoducho korenistý alebo ste si zaobstarali sadenice kontajnerové, ktoré majú koreňové baly.

Korene priestorokorenných sadeníc musia byť voľne uložené, nesmú sa ohýbať späť a pod nimi musí byť hrubá vrstva kvalitnej zeminy s kompostom. Najprv zastrihnite zaschnuté korene a potom je tiež dobré ich namočiť na 1-2 hodiny do vody, aby sa nasali vodou. Stromy potom aj lepšie zakorenia. Sadenice kontajnerované stačí do jamy len voľne uložiť do správnej hĺbky.

Pri výsadbe nezabudnite aplikovať pod korene mykorhizný prípravok SYMBIVIT (prípadne podľa druhu stromu ECTOVIT či RHODOVIT) Mykorhiza nadviaže s vašim stromom symbiotický vzťah, zaistí lepší a vyrovnaný rast, vďaka bohatšiemu a zdravšiemu koreňovému systému bude Váš strom schopný vo väčšej miere čerpať prirodzené živiny a bude odolnejší voči stresu z presadenia. Vďaka mykorhize bude oveľa lepšie hospodáriť s vodou a bude odolnejšia voči niektorým pôdnym chorobám. Aby ste Váš strom naozaj rozmaznávali aplikujte ku koreňom aj hnojivo CONAVIT. Ide o kompletne prírodný produkt. Je to hnojivo s postupným uvoľňovaním živín počas celého vegetačného obdobia.

U jednoduchokorenných drevín potom nasypte na korene trochu substrátu, jemne rastlinou zatraste, aby sa substrát dobre usadil, a substrát pritlačte. Takto postupne naplňte výsadbovú jamu. Zároveň kontrolujte, či stromček stojí rovno. Akonáhle je jama zaplnená z troch štvrtín, poriadne ju prelejte vodou. Potom jamu dosypte substrátom a znovu prelejte. Za suchšieho obdobia je potrebné sadenice dôkladne zalievať aspoň prvé dva až tri roky. A vodou naozaj nešetrite, musí sa dostať až ku koreňom. Keď máte strom zasadený, je ešte dobré urobiť na záver mulč.

Prihláste sa prosím znovu

Ospravedlňujeme sa, ale Váš CSRF token pravdepodobne vypršal. Aby sme mohli Vašu bezpečnosť udržať na čo najvyššej úrovni, potrebujeme, aby ste sa znovu prihlásili.

Ďakujeme za pochopenie.

Prihlásenie