Cesnak: superpotravina a prírodné antibiotikum z vašej záhrady

V čínskej medicíne sa cesnak užíva bezmála tritisíc rokov. Jeho zázračné účinky vám potvrdia aj naše babičky. Tak prečo kupovať drahé vitamíny, keď si jedného z najlepších pomocníkov pre zdravie aj v kuchyni môžete vypestovať sami na záhrade?

Všeobecne cesnak obsahuje približne 400 zdraviu prospešných látok a je okrem iného bohatou zásobárňou karotenoidov, vitamínov skupiny B a C. Svoju prezývku ako prírodné antibiotikum si právom zaslúži.

Jeden strúčik denne pre zdravé srdce a cievy

Liečivú silu cesnak čerpá hlavne z obsiahnutého antibakteriálneho oleja allicínu, ktorý sa uvoľňuje narušením strúčika krájaním, drvením alebo žuvaním. Okrem toho cesnaku tiež prepožičiava jeho typickú výraznú štipľavú chuť a vôňu. Allicín sa totiž premieňa na rad v tuku a vode rozpustných zlúčenín, ktoré vylučujú sírovodík. Vďaka tomu napríklad dokáže rozširovať cievy, zlepšovať krvný obeh a znižovať tlak. Cesnak je tak skvelou prevenciou pred kardiovaskulárnymi chorobami, ako je infarkt alebo mŕtvica, ktoré patria medzi jedny z najčastejších príčin úmrtí vo svete.

Proti baktériám, plesniam i vírusom

Antibakteriálne vlastnosti cesnaku skúmal už v roku 1858 známy biológ a lekár Louis Pasteur. V rámci experimentu umiestnil pár strúčikov cesnaku do Petriho misky spoločne s baktériami a čoskoro zistil, že práve silice cesnaku baktérie v priamom kontakte zabili. Cesnak tak potvrdil svoje uplatnenie pri liečbe otvorených a hnisavých rán. Cesnakový extrakt má však aj skvelý antimykotický účinok a osvedčuje sa pri liečbe plesňových infekcií. Okrem toho si skvele poradí aj s vírusmi, a preto jeho užívanie výrazne znižuje prejavy a dĺžku prechladnutia a chrípky. Už si chystáte zásobu na zimu?

V zdravom tele zdravý duch

Cesnak pôsobí zároveň ako skvelá výživa pre mozog. Chráni mozgové bunky pred degeneráciou, zároveň vám pomáha znižovať únavu a lepšie udržať pozornosť. Allicín totiž mozog prekrvuje a zlepšuje okysličenie. Účinné látky zároveň telo detoxikujú a uvoľňujú stresový hormón noradrenalín, ktorý má vplyv aj na spaľovanie tukov a správnu funkciu tráviaceho systému.

Česi cesnak milujú
V Česku sa priemerne za rok spotrebuje okolo 7 až 8 tisíc ton cesnaku. Česká produkcia tvorí zhruba tretinu domácej spotreby. Jej popularita však rastie hlavne kvôli kvalite. Kým sa totiž dovážaný cesnak zo zahraničia dostane až k vám, chvíľu to trvá, niekedy dokonca až rok po zbere. Na dlhú cestu je nutné navyše cesnak pripraviť chemickým ošetrením, a to všetko má vplyv na jeho kvalitu a vlastnosti vrátane účinnosti obsiahnutých liečivých látok. Preto je lepšie zamerať sa na domácu produkciu a ideálne si cesnak vypestovať. 

Vypestujte si túto superpotravinu sami

Pri cesnaku platí – čím neskôr vysadíte, tým lepšie. Teplota pre sadivo by nemala presahovať 9 °C a pokiaľ nemrzne, môžete vsádzať až do decembra.

V období septembra a októbra vsádzajte cesnak do pôdy s rozostupmi 15–20 centimetrov a približne 8 centimetrov pod zem, v decembri postačí aj 4 centimetre. Pre cesnak voľte slnečné stanovište s dobre priepustnou pôdou, avšak nesádzajte ho opakovane na rovnaký záhon. Najvhodnejšia pôda na sadbu cesnaku je po zemiakoch, uhorkách alebo hlúbovej zelenine. Naopak sa nehodí cesnak vsádzať po cibuľovinách alebo strukovinách. Na rovnaké miesto môžete cesnak vysadiť až po zhruba 4 rokoch.

Kvalitný cesnak a vyšší výnos vám zaistí náš prírodný prípravok SYMBIVIT zelenina, ktorý zvyšuje v plodinách obsah látok s antioxidačným účinkom, zlepšuje chuťové vlastnosti, zlepšuje zdravotný stav a rast rastlín a všeobecne zvyšuje výnosnosť úrody. Okrem toho tiež znižuje potrebu hnojenia a zálievky a využijete ho napríklad aj na ekologické ošetrenie ostatných cibuľovín, paradajok, paprík, uhorieknapríklad strukovín, ovocných stromov a kríkov.

klad strukovín, ovocných stromov a kríkov.

Do každej výsadbovej jamky nasypte 1 čajovú lyžičku SYMBIVIT zelenina prípravku, zapravte do substrátu a vsádzajte. Prípadne môžete vyskúšať aj plošnú aplikáciu, ktorá sa vykonáva zapravením prípravku 3 centimetre pod povrch pred vlastnou sadbou, a to v dávke 150 g/m².

Pestovať cesnak môžete aj v kvetináči. Strúčik zatlačte približne 2 centimetre pod zem a nezabudnite na pravidelnú zálievku. Substrát by nemal nikdy vyschnúť. Zberať môžete zhruba za 6–9 mesiacov. V tomto prípade môžete SYMBIVIT zelenina zmiešať rovno so substrátom v pomere 1,5:100. Predávkovanie rastliny prípravkom sa nemusíte báť, pretože sa jedná o prírodný produkt, ktorý vo vyššom množstve zaistí lepší rozvoj mykorhizy, a zlepší tak dlhodobý príjem vody a živín pre kvalitnejšiu úrodu.

Prihláste sa prosím znovu

Ospravedlňujeme sa, ale Váš CSRF token pravdepodobne vypršal. Aby sme mohli Vašu bezpečnosť udržať na čo najvyššej úrovni, potrebujeme, aby ste sa znovu prihlásili.

Ďakujeme za pochopenie.

Prihlásenie